سرنوشت نیروگاه‌های پشت‌بامی به کجا رسید؟ !! | بلاگ

سرنوشت نیروگاه‌های پشت‌بامی به کجا رسید؟ !!

تعرفه تبلیغات در سایت

آخرین مطالب

امکانات وب

نصب نیروگاه پشت‌بامی چند سال است که با هدف ارتقای استفاده از انرژی پاک مورد توجه قرار گرفت اما در این مدت آنطور که باید رشد نکرد که یکی از عمده ترین دلیل این مساله نبود خرید تضمینی بود.

اتاق خبر: فناوری انرژی خورشیدی دارای انرژی نا محدودی است که در جهان در دو شاخه حرارتی و تولید انرژی الکتریکی مورد استفاده قرار می گیرد، در کشورهایی که فاقد منابع انرژی فسیلی زیاد هستند، رویکرد بیشتری به سمت انرژی‌های نو وجود دارد و به‌عنوان یک منبع جدی به آن نگاه می‌کنند.

 رویکرد جهان در افق‌های ۲۰۲۵ میلادی و بیشتر برای استفاده از انرژی‌های تجدید پذیر و انرژی خورشیدی جدی‌تر می‌شود اما دلیل حرکت کند ایران در زمینه انرژی خورشیدی به اقتصاد انرژی باز می‌گردد، زمانی که هزینه انرژی الکتریکی درمقایسه با دیگر هزینه‌های مردم همچون تلفن همراه کمتر باشد و به شکل بسیار ارزان در اختیار مردم قرار گیرد، کمتر کسی برای مصرف بهینه٬ صرفه‌جویی در مصرف آن و استفاده از انرژی‌های نو اهتمام می‌ورزد.

بدین منظور حل موضوع اقتصاد انرژی الکتریکی از سال ۱۳۹۱ یکی از دغدغه‌های دست‌اندرکاران صنعت برق کشور شد و وزارت نیرو اقدامات تشویقی گسترده ای برای حل معضل اقتصاد برق در بخش تجدید پذیرها انجام داد.

 یکی از این طرح ها ارائه ۵۰ درصد یارانه به متقاضیان نصب پتل های خورشیدی بود؛ به گونه ای که برای ساختمان های دولتی ۱۰۰ درصد و برای مشترکان شخصی ۵۰ درصد یارانه احداث نیروگاه خورشیدی در پشت بام پرداخت می شد اما به گفته مدیر عامل سازمان انرژی های نو، مشکلاتی با پرداخت این یارانه ایجاد شد که دستگاه نظارتی نسبت به آن انتقادهایی داشتند بر این اساس این روش کلاً به خرید تضمینی برق تبدیل شده و دیگر به نیروگاه های خورشیدی کوچک یارانه سرمایه گذاری پرداخت نمی شود.

وی اظهار کرد که متقاضیان برای ساخت نیروگاه کوچک دیگر نیاز ندارند به سانا (سازمان انرژی های نو ایران) مراجعه کنند، چراکه این سازمان موافقت نامه هایی با ۳۹ شرکت توزیع برق  امضا کرد تا این شرکت ها از طرف سانا به مشترکان مجوز و پروانه ساخت نیروگاه پشت بامی صادر کنند.

...
نویسنده : بازدید : 4 تاريخ : يکشنبه 18 مهر 1395 ساعت: 14:53