باطری های خازنی | بلاگ

باطری های خازنی

تعرفه تبلیغات در سایت

آخرین مطالب

امکانات وب

ابرخازن با ساختار لایه مضاعف الکتریکی فن آوری جدیدی برای ذخیره سازی انرژی است که ظرفیت ذخیره انرژی فوق العاده زیادی را داراست و هر وسیله ای که از باتری به عنوان منبع تامین انرژی استفاده میکند ، کاندیدای استفاده از ابر خازن هم هست که بدون ایجاد آلودگی زیست محیطی از ترکیب مستقیم بین خازن الکترولیت و باتری های قابل شارژ ، انرژی و توان بالا با بازدهی بالا تولید می کند و با طول عمر فوق العاده طولانی تر وهمچنین با قابلیت یک میلیون  بار شارژ و دشارژ جایگزین خوبی برای باتری های مورد استفاده در کاربرد های مختلف مانند تجهیزات الکتریکی،تجهیزات تولید انرژی تجدیدپذیر (پنل های خورشیدی ، توربین های بادی )،خودروهای هیبریدی،UPS و ...می باشد.ظرفیت ابر خازن‌ها در حدود فاراد است؛ که این‌ها خود هزاران بار از خازن الکترولیتی ظرفیت بیشتری دارند. ابر خازن‌ها برای ذخیرهٔ انرژی ایده‌ آل هستند، چرا که جریان بالا و زمان تخلیهٔ کوتاه دارند. ابرخازن ها با چگالی انرژی و توان بالا،قابلیت جابه جایی و چرخه عمر مطلوب، هسته تکنولوژی آینده هستند کهاستفاده از آنها روز به روز در سيستمها و مدارات گوناگون عموميت مي يابد. تامين انرژي زياد در زمان كم (حتي كسري از ثانيه) ، شارژ سريع و شارژپذيري با راندماني بالاتر از باتريها از مزاياي دیگر ابر خازن است.

دانسیته توان بالا ( در مقابل باتری )

دانسیته انرژی بالا ( در مقابل خازن های الکترولیت )

 

خلاصه ای از مزایا خازن نسبت به باتری معمولی:

1 با قابلیت یک میلیون بار شارژ و دشارژ

2 توان و انرژی بیشتر

3 طول عمر فوق العاده طولانی تر

4 گستره دمایی گسترده تر

5 بر خلاف باتری که حاصل یک عکس العمل شیمیایی است ابر خازن  با پدیده فیزیکی عمل می کند

6 وزن کمتر

7 حجم کمتر 

8 مناسب برای کاربرد های توان بالا

9 بدون عوامل نگهداری

10 ایمن و قابل اطمینان

11 زیست محیطی و غیر آلوده

12 زمان شارژ پایین ( 1 - 30 ثانیه )

13 مقاومت داخلی پایین

2

3

 

مزایای ابرخازن درمقایسه با خازن های الکترولیت متعارف :

 

 

 

مقایسه انواع باتری ها:

باتری سرب اسید

چگالی انرژی پایین (به دلیل وزن مولکولی زیاد سرب)،مشخصات ضعیف حرارتی (زیر 10 درجه سانتیگراد انرژی ویژه و توان ویژه به شدت کاهش می یابد)،خطرناک بودن استفاده از اسید خورنده در این باتری ها، خطر دیگر هیدروژن آزاد شده به دلیل فرآیند خود دشارژی باتری است،سرب بکار رفته در الکترود باتری سمی بوده و اثرات مخرب زیست محیطی دارد.

باتری بر پایه نیکل

این باتری دارای مشکلاتی نظیر انتشار گاز(Gassing)، فرسایش (Corrosion) و خوددشارژی هستند.

باتری نیکل-کادمیوم

ولتاژ نسبی پایین هر سلول،اثرات زیست محیطی خطرناک کادمیوم

ابرخازن ها

دارای طول طول عمر و توان انرژی بالاتری نسبت به باتری ها هستند. این ادوات قابلیت شارژ و دشارژ تا یک میلیون بار را داشته و در مدت چند ثانیه شارژ می شوند. افت کیفیت ناچیز پس از هزارن دوره مصرف(شارژ و دشارژ) بازدهی بالا(در حدود 95%)، وزن سبک و هزینه های پایین،

باطری های خازنی,...
نویسنده : بازدید : 6 تاريخ : چهارشنبه 28 مهر 1395 ساعت: 18:08