شبهای تاریک صدها روستای ایرانی، نتیجه فراموشکاری مسئولان! | بلاگ

شبهای تاریک صدها روستای ایرانی، نتیجه فراموشکاری مسئولان!

تعرفه تبلیغات در سایت

آخرین مطالب

امکانات وب

در سال 1390 مسئولان دولت دهم وعده دادند که تا پایان همان سال، همه روستاهای بالای ده خانوار کشور را از نعمت برق شهری بهره مند کنند. این وعده هرگز محقق نشد تا بر اساس آمار رسمی سال 1394 همچنان در کشور بیش از پانصد روستای فاقد برق وجود داشته باشد؛ روستاهایی که با ظهور تکنولوژی های نوینی مثل انرژی خورشیدی، دیگر توجیهی برای بی برقی شان وجود ندارد.

به گزارش «تابناک» اگر موقعیت جغرافیایی ایران و قرارگیری اش در کمربند خشک خاورمیانه، تا حدود زیادی کشور را در بحث تولید و نگهداشت منابع آب و تولید انرژی برقابی با مشکل مواجه کرده، از آن سو و در بخش تولید برق از طریق منابع بی پایانی نظیر انرژی خورشیدی در شرایط ایده آلی قرار داده است؛ شرایطی که هرچند مسئولان به آن توجه دارند، سرعت اقدام در آن بسیار کند است.

در سال های گذشته و در بسیاری از مناطق محروم کشور حرکتی قابل تقدیر در جهت بهره برداری از انرژی پاک و بی پایان خورشیدی برای تولید برق آغاز شد و بر اساس آمار ارائه شده، تا کنون نزدیک دویست روستای کشور با این روش برق رسانی شده است. هرچند حرکت مورد اشاره، فرصت خوبی برای توسعه روستاها و تأمین رفاه صد در صدی مردم ایران خواهد بود، روند حرکت در این زمینه در مقایسه با بسیاری از کشورهای توسعه یافته، بسیار آرام و نیازمند توجه جدی مسئولان است.

رفع محرومیت از روستاها، برقراری عدالت اجتماعی، ایجاد زمینه‌ های لازم برای توسعه اقتصادی، اجتماعی و سیاسی روستاها و مناطق محروم کشور، از جمله منافعی است که برای طرح های برق رسانی خورشیدی می توان نام برد که می تواند نقش مهمی در جلوگیری از مهاجرت روستانشینان به شهرها و تأمین رفاه حداقلی آنها از سوی مسئولان داشته باشد.

پیشتر و بر اساس قانون، ملاک عملیاتی شدن برق رسانی به روستاها، 20 خانوار یا بالاتر بودن جمعیت روستا اعلام شد که این موضوع سبب می شد تعداد زیادی از روستاهای کشور که جمعیت کمتر از 20 خانوار دارند از نعمت برق بی بهره باشند.

دولت نهم و دهم فارغ از این قانون حرکت قابل ذکری را در توسعه شبکه برق رسانی کشور و توزیع برق در روستاهای زیر 20 خانوار آغاز کرد؛ اما به رغم وعده دولت دهم در برق رسانی به همه روستاهای بالای 10 خانوار کشور تا پایان سال 1390 که در همان سال «مصلحتی شریبانی» مجری طرح برق رسانی روستایی مدعی آن شد، در سال 1394 خبری منتشر شد که نشان می داد هنوز 500 روستای بالای 10 خانوار کشور به دلیل مشکلاتی نظیر عدم دسترسی، بعد مسافت و هزینه های بالای برق رسانی و... از نعمت برق محروم هستند.

...
نویسنده : بازدید : 7 تاريخ : پنجشنبه 6 آبان 1395 ساعت: 4:20