وزیر نیرو :پنل می‌کاریم و برق درو می‌کنیم | بلاگ

وزیر نیرو :پنل می‌کاریم و برق درو می‌کنیم

تعرفه تبلیغات در سایت

آخرین مطالب

امکانات وب

وزارت نیرو (پاون)، دکتر "رضا اردکانیان" وزیر نیرو امروز (شنبه) در آئین افتتاح نیروگاه سیکل ترکیبی تابان یزد با بیان این مطلب که؛ در جهان شعاری مطرح است که " پنل می‌کاریم و برق درو می‌کنیم " ضمن ابراز حمایت وزارت نیرو از این شعار، اظهار داشت: ظرفیت انرژی خورشیدی در استان کرمان و یزد به گونه‌ای است که ما نیز بایستی در تدارک مزرعه‌های خورشیدی باشیم.

وی در ادامه با اشاره به دستاوردهای انقلاب در بخش صنعت برق، گفت: میزان تولید و عرضه برق در ابتدای انقلاب ۷ هزار مگاوات بوده که هم‌اکنون این میزان به ۷۸ هزار مگاوات ظرفیت نیروگاهی نصب شده در کشور رسیده است.
اردکانیان افزود: در بخش انرژی‌های تجدید پذیر نیز فعالیت‌های خوبی در دولت دوازدهم انجام شده است که از جمله می‌توان به نیروگاه خورشیدی ۱۰ مگاواتی نور در یزد اشاره کرد.
وی سپس با بیان این مطلب که ظرفیت نصب شده ۹۰ مگاواتی خورشیدی در ابتدای دولت دوازدهم بایستی در تا پایان این دولت به ۴ هزار مگاوات برسد، گفت: این کار کمک موثری به کاهش میزان آلاینده‌ها خواهد بود و از سوی نیز با توجه به اینکه کشور در منطقه خشک و نیمه خشک آسیا قرار دارد، می‌تواند ظرفیت مناسبی برای صرفه جویی در آب باشد.
وزیر نیرو با اشاره به ظرفیت‌های قانونی و قراردادهای خرید تضمینی و همکاری با بخش خصوصی که به صورت ۲۰ ساله منعقد شده است، اذعان داشت: از ۲.۵ میلیارد دلار قرارداد منعقده، ۷۰ درصد آن مربوط به سرمایه گذاران خارجی و ۳۰ درصد مربوط به سرمایه گذاران داخلی است.
وی آنگاه با بیان اینکه در دوران گذشته فقط ۷۴ درصد جمعیت ۳۰ میلیونی کشور از آب شرب سالم و بهداشتی برخوردار بودند، افزود: امروزه ۹۹.۴ درصد جمعیت شهری کشور تحت پوشش آب شرب سالم و بهداشتی هستند.
اردکانیان با اشاره به اینکه در بخش آب شرب روستایی نیز در گذشته فاقد بهره مندی مناسب بودیم، گفت: امروز بیش از ۸۱ درصد روستاییان از آب شرب سالم و بهداشتی استفاده می‌کنند و تا پایان دولت دوازدهم بیش از ۸ میلیون نفر از جمعیت روستایی کشور از این نعمت برخوردار خواهند شد.
وی با بیان اینکه در قبل از انقلاب ۸.۵ درصد مردم شهرنشین از سامانه‌های فاضلاب استفاده می‌کردند، افزود: امروزه بیش از ۴۷ درصد از جمعیت شهری تحت پوشش سامانه‌های فاضلاب قرار دارند.
وزیر نیرو در ادامه با اشاره به اینکه ۶.۵ میلیارد مترمکعب آب شرب و بهداشتی در کشور مصرف می‌شود که فاضلاب تولیدی آن ۴.۳ میلیارد مترمکعب است، اظهار داشت: با امکانات موجود قادر هستیم فقط از ۲.۵ میلیارد مترمکعب پساب حاصله استفاده کنیم.
وی ادامه داد: با توجه به اینکه تأمین آب شرب در اولویت وزارت نیرو است، افزود: مطمئن‌ترین منبع آب برای بخش خصوصی و صنعت، پساب تولیدی از آب مصرفی است.
رضا اردکانیان با بیان اینکه در بخش برق‌رسانی روستایی نیز هم اکنون ۵۷ هزار روستا برق‌دار هستند، گفت: تلاش دولت بر این است تا تمامی مردم روستاها از نعمت برق برخوردار باشند و خانه بدون برق در کشور وجود نداشته باشد.
وی در ادامه اضافه کرد: با استفاده از لایحه بودجه سال ۹۷ موضوع تهاتر مطالبات این صنعت را می‌توان حل کرد و از تمامی ظرفیت دولت برای توسعه مشارکت بخش خصوصی در تولید آب و برق استفاده کرد.
وزیر نیرو افزود: بحث باروری ابرها و شیرین سازی آب شوردریاها و در صورت نیاز انتقال آب شرب، در دستور کار وزارت نیرو است و در صورت تضمین کافی، این مشکلات به صورت پایدار حل خواهد شد.
وی تصریح کرد: این تضمین چیزی جز برنامه‌های مدون و قطعی برای مصرف بهینه آب و مدیریت تقاضا نیست.
اردکانیان در خاتمه به اهمیت مدیریت مصرف اشاره کرد و افزود: چنانچه ۲۰۰ ساعت در زمان پیک مصرف برق صرفه‌جویی کنیم نیاز به سرمایه‌گذاری هزاران میلیارد تومان برای ساخت نیروگاه نخواهد بود.

...
نویسنده : بازدید : 3 تاريخ : چهارشنبه 2 اسفند 1396 ساعت: 14:15