ساخت خوراک پز خورشيدي صفحه اي در مشهد | بلاگ

ساخت خوراک پز خورشيدي صفحه اي در مشهد

تعرفه تبلیغات در سایت

آخرین مطالب

امکانات وب


موسسه پژوهشي علوم و صنايع غذايي روز يکشنبه به نقل از دکتر سيدمهدي ميرزابابايي گزارش داد: خوراک پز خورشيدي صفحه اي با انعکاس اشعه خورشيد در نقطه کانوني کار مي کند بطوري که با قرار دادن ظرف مي توان انواع غذاها و سرخ کردنيها را با حرارت ملايم طبخ کرد.
وي افزود: دماي ايجاد شده در محفظه پخت اين نوع اجاقها بالاتر از دماي پاستوريزاسيون است. امروزه بهره برداري از انرژي خورشيدي گستره بسيار وسيعي دارد که يکي از آنها استفاده در طبخ غذا است. از خوراک پزهاي خورشيدي مي توان در مکانهايي مانند مراکز تفريحي، پارکها، ويلاها، کافه هاي بين راهي، روستاها و مناطق عشايري استفاده کرد.
عضو هيات علمي مؤسسه پژوهشي علوم و صنايع غذايي ادامه داد: همچنين در مواقع بحران و حوادث غيرمترقبه که تاسيسات برق و گاز تخريب شده اند اين اجاق کارآيي قابل توجهي دارد. همچنين استفاده از انرژي خورشيدي ضروريترين و مهمترين راهکار براي رسيدن به توسعه پايدار کشور است زيرا استفاده از اين نوع انرژي سهم بالايي در سبد انرژي کشورهاي توسعه يافته دارد.
وي گفت: در چارچوب مزاياي استفاده از انرژي پاک و رايگان خورشيد حرارت دهي ملايم، حفظ مواد مغذي وطعم طبيعي غذا، کاهش آلاينده هاي زيست محيطي، جلوگيري از تخريب جنگلها و مراتع براي مصارف پخت و پز در طبيعت و صرفه جويي در هزينه مصرف سوخت از جمله مزاياي استفاده از خوراک پز خورشيدي صفحه اي به شمار مي رود.
او به مراحل تجاري سازي اين دستگاه نيز اشاره و بيان کرد: ساخت خوراک پز خورشيدي در قالب يک طرح پژوهشي با مشارکت موسسه پژوهشي علوم و صنايع غذايي و موسسه دانش بنيان بهين فناوران صنعت سناباد با موفقيت اجرا شده و هم اکنون مراحل تجاري سازي خود را طي مي کند.
وي افزود: هم اينک نمونه خارجي اين دستگاه براي تحويل در ايران حدود 60 ميليون تا 70 ميليون ريال قيمت دارد ولي قيمت نمونه داخلي ساخته شده حدود 15 تا 20 ميليون ريال است.
برچسب‌ها: خوراک پز, اجاق, خورشیدی, مشهد, ساخت

...
نویسنده : بازدید : 2 تاريخ : چهارشنبه 16 اسفند 1396 ساعت: 13:23